Prawo Archimedesa – notatki
Materiał edukacyjny na temat Prawa Archimedesa, przedstawiający kluczowe pojęcia i zasady związane z wypornością w cieczy.
Quiz(16 pytania)
1. Co to jest Prawo Archimedesa?
Pojęcia w tym zestawie(18)
Prawo Archimedesa
Wyporność ciała zanurzonego w cieczy jest równa ciężarowi cieczy wypartej przez to ciało.
Zasada wyporności
Ciało zanurzone w cieczy doświadcza siły wyporu działającej ku górze.
Wzór na wyporność
Wyporność , gdzie to gęstość cieczy, to objętość wypartej cieczy, to przyspieszenie ziemskie.
Ciała pływające
Ciała, które są lżejsze od wypieranej cieczy, unoszą się na jej powierzchni.
Ciała tonące
Ciała cięższe od wypieranej cieczy opadają na dno.
Gęstość
Gęstość to masa na jednostkę objętości, oznaczana jako .
Wyporność a gęstość
Im większa gęstość cieczy, tym większa siła wyporu działająca na zanurzone ciało.
Przykład zastosowania
Zastosowanie Prawa Archimedesa można zobaczyć w łodziach i balonach.
Przykład balonu
Balon unosi się, gdy jego gęstość jest mniejsza od gęstości powietrza.
Prawda czy fałsz: Wyporność zawsze działa w dół.
Fałsz, ponieważ wyporność działa ku górze.
Uzupełnij zdanie: Wyporność jest równa ____
ciężarowi cieczy wypartej przez ciało.
Przykład ciała pływającego
Drewno unosi się na wodzie, ponieważ jest lżejsze od wody.
Przykład ciała tonącego
Kamień opada na dno jeziora, ponieważ jest cięższy od wody.
Różnica między gęstością a ciężarem
Gęstość to masa na jednostkę objętości, a ciężar to siła działająca na masę.
Prawda czy fałsz: Prawo Archimedesa dotyczy tylko cieczy.
Fałsz, dotyczy także gazów.
Kiedy ciało tonie?
Gdy jego gęstość jest większa niż gęstość cieczy.
Jak obliczyć wyporność?
Obliczamy wyporność jako .
Ciało w równowadze
Ciało jest w równowadze, gdy ciężar ciała jest równy sile wyporu.
Pytania w tym zestawie(16)
1. Co to jest Prawo Archimedesa?
2. Jakie ciała unoszą się na powierzchni cieczy?
3. Jak obliczamy wyporność?
4. Które ciało tonie?
5. Prawda czy fałsz: Ciała zanurzone w cieczy doświadczają siły wyporu.
6. Jakie ciała pływają w wodzie?
7. Co oznacza symbol ?
8. Kiedy ciało jest w równowadze w cieczy?
9. Jakie przykłady zastosowania ma Prawo Archimedesa?
10. Czy gęstość cieczy wpływa na wyporność?
11. Czy Prawo Archimedesa dotyczy gazów?
12. Jakie ciała są lżejsze od wypieranej cieczy?
13. Gdy zwiększamy objętość zanurzonego ciała, co się dzieje?
14. Czy wyporność jest zawsze równa ciężarowi ciała?
15. Które ciało może unosić się na wodzie?
16. Jak nazywa się siła działająca w górę na ciało zanurzone?
Powiązane zestawy
Fiszki: Tarcie
Siła i masa – definicje
Powtórka: Ciśnienie
Energia kinetyczna i potencjalna
Fiszki: Gęstość
Matura fizyka – Praca, moc i energia
Matura fizyka – Zasady dynamiki Newtona
Prędkość i przyspieszenie – notatki
Stwórz własny zestaw
Wgraj PDF, wklej notatki lub opisz temat – AI wygeneruje fiszki, quizy i więcej w kilka sekund.

