Eksamen: lineære funksjoner i kontekst

Repetisjon om lineære funksjoner i hverdagen. Inkluderer praktiske eksempler som butikkpriser, reiseavstand og lønn.

HenrikKristiansen·40 flashkort·40 spørsmål
videregåendemathematicsalgebra
0
Kjent
1 / 40
0
Lærer
Forside

Hva koster 5 epler hvis ett koster 10 kr?

Trykk for å vende
Bakside

5 epler koster 50 kr. (5 * 10 kr = 50 kr)

Trykk for å vende
Skjønner
Lærer fortsatt

Quiz(40 spørsmål)

Spørsmål 1 av 40

1. Hvilken avstand dekker man på 2 timer med en hastighet på 75 km/t?

Begreper i dette studiesettet(40)

Butikk og priser(16)

Hva koster 5 epler hvis ett koster 10 kr?

5 epler koster 50 kr. (5 * 10 kr = 50 kr)

Lineær funksjon: 100 kr for 4 kg poteter.

Prisen per kg er 25 kr. (100 kr / 4 kg = 25 kr/kg)

Sant eller usant: 3 liter melk koster 30 kr, 6 liter koster 60 kr.

Sant. Det er en lineær funksjon (prisen er dobbel).

Hvor mye koster 8 brød hvis et brød er 15 kr?

8 brød koster 120 kr. (8 * 15 kr = 120 kr)

Fyll inn: 10 kg sukker koster ___ kr hvis 1 kg koster 20 kr.

200 kr. (10 kg * 20 kr = 200 kr)

Sammenlign prisene: 1 kg kaffe 200 kr, 2 kg har rabatt.

2 kg koster 380 kr. En rabatt på 20 kr per kg.

Hvis et måltid koster 150 kr, hva koster 4 måltider?

600 kr. (4 * 150 kr = 600 kr)

Hva er kostnaden for 12 kyllingfileter til 30 kr hver?

360 kr. (12 * 30 kr = 360 kr)

Lineær funksjon: 200 kr for 5 bokser brus.

Prisen per boks er 40 kr. (200 kr / 5 = 40 kr per boks)

Hva koster 3 burger menyer til 99 kr hver?

297 kr. (3 * 99 kr = 297 kr)

Sjekk: 1 kg epler til 50 kr. 3 kg koster 150 kr?

Sant. (3 * 50 kr = 150 kr)

Hva er kostnaden for 10 liter juice til 25 kr/liter?

250 kr. (10 * 25 = 250 kr)

Hvilken pris for 2 kg tomater til 60 kr/kg?

120 kr. (2 * 60 kr = 120 kr)

Fyll inn: 5 kg ris koster ___ hvis 1 kg koster 40 kr.

200 kr. (5 * 40 kr = 200 kr)

Hva koster 4 pizzaer til 150 kr hver?

600 kr. (4 * 150 kr = 600 kr)

Sant eller usant: 6 liter melk koster 60 kr, 12 liter koster 120 kr.

Sant. Prisen dobles.

Reise og avstand(12)

Reiseavstand over tid?

Avstanden (km) = Hastighet (km/t) × Tid (t). Eksempel: 60 km/t i 2 timer gir 120 km.

Sann eller usann: 90 km/t gir lik avstand på 1 time som 45 km/t på 2 timer.

Sann. Begge gir 90 km. (90 km/t × 1 t = 90 km, 45 km/t × 2 t = 90 km)

Hastigheten er 80 km/t. Hvor langt reiser man på 3 timer?

Avstand = 80 km/t × 3 t = 240 km.

Fyll inn: 50 km+t = ...

Avstand (km) = 50 km/t × Tid (t).

Reise 300 km med 100 km/t. Hvor lang tid tar det?

Tid = Avstand / Hastighet = 300 km / 100 km/t = 3 timer.

Hvilken avstand dekkes på 1.5 timer med 120 km/t?

Avstand = 120 km/t × 1.5 t = 180 km.

Hastighet 70 km/t for 4 timer. Hva er avstanden?

Avstand = 70 km/t × 4 t = 280 km.

Reisetid ved 90 km/t for 180 km?

Tid = 180 km / 90 km/t = 2 timer.

Sann eller usann: 60 km/t i 5 timer er 300 km.

Sann. 60 km/t × 5 t = 300 km.

Hvilken hastighet kreves for 150 km på 2 timer?

Hastighet = 150 km / 2 t = 75 km/t.

Reise med 40 km/t og 2.5 timer. Hva er avstanden?

Avstand = 40 km/t × 2.5 t = 100 km.

Hva skjer hvis hastigheten dobles?

Avstanden øker. Eksempel: 60 km/t til 120 km/t dobler avstanden på samme tid.

Husleie og økonomi(12)

Hvordan regner du husleie per måned?

Husleie per måned = total husleie / antall måneder. Eksempel: 12 000 kr / 12 måneder = 1 000 kr per måned.

Er husleie en lineær funksjon?

Ja, husleie varierer lineært med tiden. Hver måned betaler man en fast sum.

Fyll ut: Husleien koster 8 000 kr. Etter 2 måneder koster den ______.

16 000 kr. (2 måneder x 8 000 kr/måned)

Sammenlign lønn og husleie.

Lønn er inntekt, husleie er utgift. Begge kan representeres med lineære funksjoner.

Er det sant at høyere inntekter alltid gir høyere husleie?

Ikke nødvendigvis. Husleie avhenger av beliggenhet, ikke bare inntekt.

Hvordan finner du ut hvor mye du sparer på husleie?

Sparing = Inntekt - Husleie. Eksempel: 25 000 kr - 10 000 kr = 15 000 kr.

Hva skjer hvis husleien øker med 500 kr?

Din totale utgift øker, og sparingen reduseres. Månedlig sparing blir lavere.

Hva er formelen for å beregne total husleie?

Total husleie = månedlig husleie x antall måneder. Eksempel: 7 000 kr x 12 måneder = 84 000 kr.

Hvordan påvirker rente husleie?

Høyere renter kan føre til høyere boligpriser, dermed økt husleie.

Hvor mye betaler du for husleie på 10 måneder?

Husleie = 8 500 kr/måned; Total husleie = 10 x 8 500 kr = 85 000 kr.

Er husleie og boligpriser alltid likt?

Nei, husleie kan være lavere enn kjøpesummen for boligen, avhengig av markedet.

Hvor mye utgjør 15 % av 12 000 kr i husleie?

15 % av 12 000 kr = 1 800 kr. (0,15 x 12 000 kr)

Spørsmål i dette studiesettet(40)

1. Hvilken avstand dekker man på 2 timer med en hastighet på 75 km/t?

A.150 km
B.100 km
C.200 km
D.180 km

2. Hvordan beregner du husleie hvis du leier i 6 måneder for 9 000 kr per måned?

A.54 000 kr
B.60 000 kr
C.45 000 kr
D.63 000 kr

3. Hva koster 7 pærer hvis en pære koster 12 kr?

A.84 kr
B.72 kr
C.60 kr
D.90 kr

4. Hvor lang tid tar det å reise 240 km med en hastighet på 80 km/t?

A.3 timer
B.4 timer
C.2 timer
D.5 timer

5. Er husleie en fast kostnad som endres hver måned?

A.Ja
B.Nei
C.Kun ved renteendringer
D.Avhenger av inntekt

6. Hvis 3 liter juice koster 45 kr, hva koster 1 liter?

A.15 kr
B.20 kr
C.30 kr
D.25 kr

7. Sann eller usann: 50 km/t gir samme avstand på 1 time som 100 km/t på 0.5 timer.

A.Sann
B.Usann
C.Avhenger av andre faktorer
D.Ikke relevant

8. Hvis husleien din er 10 000 kr og du har en inntekt på 30 000 kr, hvor mye sparer du?

A.20 000 kr
B.15 000 kr
C.10 000 kr
D.25 000 kr

9. Sjekk: 2 kg poteter koster 50 kr. Kostnaden for 5 kg poteter er 120 kr? Sant eller usant?

A.Sant
B.Usant
C.Mulig
D.Kanskje

10. Hvilken hastighet kreves for å dekke 300 km på 4 timer?

A.75 km/t
B.60 km/t
C.90 km/t
D.70 km/t

11. Hva skjer hvis husleien øker med 700 kr per måned?

A.Sparingen øker
B.Total utgift øker
C.Inntekten øker
D.Husleien forblir lik

12. Hva er kostnaden for 15 egg til 8 kr per egg?

A.120 kr
B.100 kr
C.140 kr
D.80 kr

13. Reise 180 km med en hastighet på 90 km/t. Hvor lang tid tar det?

A.1.5 timer
B.2 timer
C.3 timer
D.2.5 timer

14. Hvor mye betaler du for husleie i 8 måneder hvis husleien er 7 500 kr/måned?

A.60 000 kr
B.65 000 kr
C.70 000 kr
D.75 000 kr

15. Hvilken pris for 4 kg kylling til 70 kr/kg?

A.280 kr
B.320 kr
C.240 kr
D.300 kr

16. Sann eller usann: 40 km/t i 3 timer gir en avstand på 120 km.

A.Sann
B.Usann
C.Bare delvis sann
D.Avhenger av forhold

17. Er det sant at lavere inntekter alltid gir lavere husleie?

A.Ja
B.Nei
C.Bare i storbyer
D.Avhenger av leiemarkedet

18. Hva koster 10 liter melk hvis 1 liter koster 12 kr?

A.120 kr
B.100 kr
C.130 kr
D.110 kr

19. Hvilken avstand dekker man på 1.5 timer med 60 km/t?

A.90 km
B.100 km
C.80 km
D.70 km

20. Hvilket av følgende beskriver en lineær funksjon i husleie?

A.Husleien varierer med inntekt
B.Husleien er konstant hver måned
C.Husleien dobles hvert år
D.Husleien er tilfeldig

21. Hva er prisen for 8 brød til 25 kr hver?

A.200 kr
B.150 kr
C.250 kr
D.300 kr

22. Hva er avstanden hvis man reiser i 2 timer med 55 km/t?

A.100 km
B.110 km
C.120 km
D.90 km

23. Hva skjer med husleien hvis renteøkningen fører til høyere boligpriser?

A.Husleien reduseres
B.Husleien forblir lik
C.Husleien øker
D.Ingen effekt

24. Hvor mye koster 6 liter melk hvis 1 liter koster 10 kr?

A.60 kr
B.50 kr
C.70 kr
D.40 kr

25. Hastighet på 120 km/t for 1 time. Hvor langt reiser man?

A.100 km
B.120 km
C.150 km
D.130 km

26. Hvor mye utgjør 10 % av en husleie på 12 000 kr?

A.1 200 kr
B.1 500 kr
C.1 000 kr
D.1 800 kr

27. Fyll inn: 3 kg ris koster ___ kr hvis 1 kg koster 30 kr.

A.90 kr
B.80 kr
C.100 kr
D.120 kr

28. Sann eller usann: Hvis hastigheten halveres, dobles reisetiden for den samme avstanden.

A.Sann
B.Usann
C.Bare delvis sann
D.Avhenger av forhold

29. Hvilket av følgende er ikke en faktor som påvirker husleie?

A.Beliggenhet
B.Boligtype
C.Husleielov
D.Inntekt

30. Hva er kostnaden for 5 pizzaer til 120 kr hver?

A.600 kr
B.500 kr
C.700 kr
D.450 kr

31. Reise med 90 km/t i 5 timer. Hva er avstanden?

A.400 km
B.450 km
C.500 km
D.350 km

32. Hvis du betaler 15 000 kr i husleie hver måned, hva er husleien etter 4 måneder?

A.45 000 kr
B.60 000 kr
C.40 000 kr
D.30 000 kr

33. Sjekk: 1 kg kylling koster 100 kr. Hva koster 2 kg?

A.150 kr
B.200 kr
C.250 kr
D.100 kr

34. Hvor langt reiser man på 3.5 timer med en hastighet på 70 km/t?

A.240 km
B.280 km
C.300 km
D.250 km

35. Hvordan kan en student finne ut hvor mye de kan spare på husleie?

A.Inntekt - Husleie
B.Husleie + Inntekt
C.Husleie / Inntekt
D.Inntekt x Husleie

36. Hva koster 4 liter olje til 50 kr per liter?

A.200 kr
B.250 kr
C.150 kr
D.100 kr

37. Hvilken totalpris for 3 kg epler til 40 kr/kg?

A.100 kr
B.120 kr
C.80 kr
D.60 kr

38. Hva koster 2 liter brus til 30 kr per liter?

A.60 kr
B.50 kr
C.70 kr
D.80 kr

39. Sant eller usant: 3 kg sukker koster 90 kr, 6 kg koster 180 kr.

A.Sant
B.Usant
C.Mulig
D.Kanskje

40. Hva koster 5 kg gulrøtter hvis 1 kg koster 20 kr?

A.100 kr
B.80 kr
C.60 kr
D.120 kr

Relaterte studiesett

Lag ditt eget studiesett

Last opp en PDF, lim inn notatene dine, eller beskriv et tema – AI genererer flashkort, quizer og mer på sekunder.