Okrągły stół
Zestaw materiałów edukacyjnych dotyczących Okrągłego Stołu, które pomagają uczniom klasy 8 zrozumieć kluczowe wydarzenia oraz znaczenie tego momentu w historii Polski.
Quiz(11 domande)
1. Co było celem Okrągłego Stołu?
Termini in questo set(15)
Okrągły Stół
Spotkanie przedstawicieli władzy i opozycji w 1989 roku, mające na celu wypracowanie demokratycznych reform.
Data Okrągłego Stołu
Okrągły Stół odbył się w dniach 6 lutego - 5 kwietnia 1989 roku.
Główne postacie
Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, gen. Wojciech Jaruzelski i inni.
Celem Okrągłego Stołu
Zainicjowanie dialogu pomiędzy władzą a opozycją oraz wprowadzenie reform demokratycznych.
Prawda czy fałsz: Okrągły Stół doprowadził do wyborów w 1990 roku.
Prawda, ponieważ rozmowy o reformach zakończyły się umową o częściowo wolnych wyborach.
Różnica między Okrągłym Stołem a Marcem '68
Okrągły Stół dotyczył dialogu politycznego, Marzec '68 to protesty przeciwko władzy.
Uzupełnij zdanie: Okrągły Stół był wynikiem ___
długoletnich napięć społecznych w PRL.
Definicja: Reformy gospodarcze
Zestaw działań mających na celu poprawę sytuacji ekonomicznej kraju po Okrągłym Stole.
Pytanie: Jakie były skutki Okrągłego Stołu?
Wprowadzenie demokracji, powstanie nowych partii politycznych, transformacja ustrojowa.
Co oznacza 'kompromis polityczny'?
Zgoda obu stron na ustępstwa w celu osiągnięcia porozumienia, co miało miejsce przy Okrągłym Stole.
Prawda czy fałsz: Okrągły Stół był zorganizowany wyłącznie przez opozycję.
Fałsz, ponieważ władze PRL były również jego inicjatorami.
Kto był pierwszym premierem po Okrągłym Stole?
Tadeusz Mazowiecki, który objął urząd w 1989 roku.
Ważny rezultat Okrągłego Stołu
Powstanie niekomunistycznego rządu i wprowadzenie wolnych wyborów.
Przełom w 1989 roku
Rok, w którym odbyły się częściowo wolne wybory, co zakończyło dominację komunizmu w Polsce.
Rola Lecha Wałęsy
Lider opozycji, który reprezentował Solidarność podczas rozmów przy Okrągłym Stole.
Domande in questo set(11)
1. Co było celem Okrągłego Stołu?
2. Kto był jednym z liderów opozycji przy Okrągłym Stole?
3. Co podpisano na Okrągłym Stole?
4. Które z poniższych wydarzeń nastąpiło po Okrągłym Stole?
5. Kto był premierem po Okrągłym Stole?
6. Czym był Okrągły Stół?
7. Kto prowadził rozmowy przy Okrągłym Stole?
8. Które z poniższych było rezultatem Okrągłego Stołu?
9. Czym różnił się Okrągły Stół od wydarzeń Marca '68?
10. Jakie były główne postulaty opozycji podczas Okrągłego Stołu?
11. Prawda czy fałsz: Okrągły Stół przyczynił się do końca komunizmu w Polsce.
Set correlati
PRL – najważniejsze daty – sprawdzian
Fiszki: II wojna światowa – daty
Holokaust – podstawowe fakty
Powtórka do egzaminu: Solidarność i stan wojenny
I wojna światowa – przyczyny i daty
Egzamin 8-klasisty – II wojna światowa
Matura historia – Stan wojenny 1981
Egzamin ósmoklasisty: Upadek komunizmu w Europie
Crea il tuo set di studio
Carica un PDF, incolla le tue note o descrivi un argomento – l'IA genera schede, quiz e altro in pochi secondi.

